Umieszczony przez 11:27 Liturgia

Jezus jest zawsze gotowy na spotkanie…

Po spotkaniu z Jezusem ludzie się przemieniają. Zacheusz, rozradowany, oddał połowę majątku ubogim, a skrzywdzonym przez siebie gotowy był oddać nawet poczwórnie. W celniku obudziła się radość życia.

XXXI Niedziela Zwykła
Mdr 11,22–12,2; 2 Tes 1,11–2,2; Łk 19,1–10

Zacheusz chciał zobaczyć Jezusa. Zdecydował się pójść z tłumem i na własne oczy zobaczyć człowieka, o którym tyle ludzie mówili. Jezus wyłuskuje go z tłumu i wprost zwraca się do niego: Zacheuszu, zejdź prędko, albowiem dziś chcę się zatrzymać w twoim domu (Łk 19,5).

Jezus jest zawsze gotowy na spotkanie. Człowiek z czasem przekonuje się do tego, by zrobić wreszcie krok ku spotkaniu z Panem. Tak naprawdę to Jezus stwarza w nas pragnienie poznania Go i czeka. Nad wszystkim masz litość, bo wszystko w Twej mocy, i oczy zamykasz na grzechy ludzi, by się nawrócili. Miłujesz bowiem wszystkie stworzenia (Mdr 11,23). Tak wielka jest Jego miłość do nas, że On szuka sposobu, byśmy my Go chcieli spotkać.

Po spotkaniu z Jezusem ludzie się przemieniają. Zacheusz, rozradowany, oddał połowę majątku ubogim, a skrzywdzonym przez siebie gotowy był oddać nawet poczwórnie. W celniku obudziła się radość życia.

Dlaczego Bóg nas upomina, czyli daje nam napomnienia? Księga Mądrości mówi: Bo we wszystkim jest Twoje nieśmiertelne tchnienie. Dlatego nieznacznie karzesz upadających i strofujesz, przypominając, w czym grzeszą, by wyzbywszy się złości, w Ciebie, Panie, uwierzyli (Mdr 12,1–2). Wyzbywszy się złości… Bóg chce zabrać z nas to, co nas osłabia, co niepotrzebne hodujemy w sobie.

Módlmy się wraz ze św. Pawłem, aby Bóg z mocą udoskonalił w nas wszelkie pragnienie dobra oraz czyn płynący z wiary (1 Tes 1,11).

Pragniesz osobistego spotkania z Jezusem? On zawsze jest gotowy.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 705 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij