Umieszczony przez 08:30 Liturgia

Każdy będzie miał według swego postępowania

Każdy będzie miał według swego postępowania. Im większa miłość do Jezusa, tym większe zaufanie do Jego zrządzeń i pilne uczestnictwo we wszystkim, co się dzieje wokół nas.

Jezus odprawił tłumy i wrócił do domu. Tam przystąpili do Niego uczniowie, mówiąc: «Wyjaśnij nam przypowieść o chwaście». On odpowiedział: «Tym, który sieje dobre nasienie, jest Syn Człowieczy. Rolą jest świat, dobrym nasieniem są synowie królestwa, chwastem zaś synowie Złego. Nieprzyjacielem, który posiał chwast, jest diabeł; żniwem jest koniec świata, a żeńcami są aniołowie. Jak więc zbiera się chwast i spala w ogniu, tak będzie przy końcu świata. Syn Człowieczy pośle aniołów swoich: ci zbiorą z Jego królestwa wszystkie zgorszenia oraz tych, którzy dopuszczają się nieprawości, i wrzucą ich w piec rozpalony; tam będzie płacz i zgrzytanie zębów. Wtedy sprawiedliwi jaśnieć będą jak słońce w królestwie Ojca swego. Kto ma uszy, niechaj słucha!» (Mt 13, 36-43)

Niezależnie od interpretacji, jaką ludzie nadają przypowieści o chwaście, Jezus podaje uczniom swoje tłumaczenie – o co Mu chodziło. Można powiedzieć, że wszystko jest do końca zaplanowane. Po grzechu pierworodnym diabeł przez swoich synów ma możność działania na szkodę Królestwa. Ale to tylko do czasu, gdyż koniec świata będzie też końcem wolnej działalności szatana. Ci, którzy wydają się być bezkarni ku zaniepokojeniu, a i nieraz i zgorszeniu sprawiedliwych, otrzymają sprawiedliwą zapłatę, podobnie jak sprawiedliwi za swą troskę o rozwój królestwa. Każdy będzie miał według swego postępowania. Im większa miłość do Jezusa, tym większe zaufanie do Jego zrządzeń i pilne uczestnictwo we wszystkim, co się dzieje wokół nas.


Fragment książki Radość ewangeliczna


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 490 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij