Umieszczony przez 14:22 Liturgia

Kto może być zbawiony?

Ów Nauczyciel nie tylko stawia wymagania, szanuje prawo, ale nade wszystko chce, żeby człowiek przestał patrzeć w samego siebie i we własną ułomną doskonałość, która nie niesie pokoju, a zamiast tego odwzajemnił Jego pełne miłości spojrzenie.

XXVIII Niedziela Zwykła
Mdr 7,7–11; Hbr 4,12–13; Mk 10,17–30

Pobożny bohater dzisiejszej Ewangelii chyba uważał siebie samego za bardzo dobrego człowieka, miał, zdaje się, do tego prawo i ludzie, którzy go znali, zgadzali się z tą opinią: był bogaty, dobrze mu się wiodło, zaznawał czci i szacunku ze strony innych. A jednak czegoś mu brakowało – gdyby było inaczej, nie pytałby Jezusa. Skoro wszystko ma i jest człowiekiem spełnionym, to dlaczego ciągle jest niespokojny? I dlaczego ten bogaty i doświadczony człowiek szuka odpowiedzi na dręczący go niepokój u wędrownego (czytaj: biednego) kaznodziei, którego uczniom, gdy niedostatek zagląda w oczy, przychodzi jeść z głodu zerwane po drodze i wyłuskane w rękach ziarno?

Ów Nauczyciel nie tylko stawia wymagania, szanuje prawo, ale nade wszystko chce, żeby człowiek przestał patrzeć w samego siebie i we własną ułomną doskonałość, która nie niesie pokoju, a zamiast tego odwzajemnił Jego pełne miłości spojrzenie. Co się stanie, jeśli ów nieszczęsny człowiek tak uczyni? Co zobaczy w oczach Jezusa? Nauczy się patrzeć na otaczający go świat tak, aby dostrzec w nim drugiego człowieka, kogoś, kogo można tak ukochać, że będzie się gotowym wszystko mu oddać. Kto może nas tego nauczyć? U ludzi to niemożliwe, ale nie u Boga; bo u Boga wszystko jest możliwe.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 629 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij