III Niedziela Wielkiego Postu
Wj 17,3–7; Rz 5,1–2.5–8; J 4,5–42
Ciągle słyszymy o łasce: modlimy się o nią, jesteśmy tym słowem bombardowani z ambon, zza kratek konfesjonału. Gdybyśmy jednak chcieli je jakoś objaśnić, to i pewnie łatwo by nie było. W języku greckim słowo, które tłumaczymy jako łaska, oznacza po prostu wdzięk, urok, coś, co sprawia, że człowiek staje się piękny, pociągający. Święty Paweł pisze, że to Boże piękno odzyskaliśmy za darmo, dzięki Męce Pańskiej. Nie jesteśmy w stanie go kupić; nie możemy sobie u Boga na nie zasłużyć. Dzięki Jego nieskończonej miłości możemy to tylko przyjąć. Jak to się dzieje, że duchowo piękniejemy, czyli że jesteśmy coraz bardziej napełnieni łaską? To dzięki głębokiej więzi z Bogiem, zażyłości z Jego Synem, wrażliwości na natchnienia Ducha Świętego.
Trudno opisać mechanizmy łaski: Samarytanka z dzisiejszej Ewangelii dostępuje jej w obfitości, z kolei uczniowie wobec słów Jezusa stają zakłopotani. Każdy ma swój rytm w życiu duchowym, w odkrywaniu, że łaska dominuje w naszym życiu. Dostajemy ją darmo, pewnie dlatego tak łatwo przychodzi nam ją lekceważyć i wiele czasu trzeba, abyśmy ją pokochali.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Stanisław Matusik
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!