Umieszczony przez 11:27 Liturgia

Na początek Adwentu – koniec świata

Jezus mówi nam dziś coś jeszcze: jeśli na Jego ostateczne przyjście chcemy się przygotować, mamy czuwać i modlić się. Mnisi rozumieli to wezwanie dosłownie, dzięki czemu to wezwanie Chrystusa stało się jednym ze źródeł Modlitwy Jezusowej.

I Niedziela Adwentu
Jr 33,14–16; 1 Tes 3,12–4,2; Łk 21,25–28.34–36

Słowo „adwent” pochodzi z języka łacińskiego i jego podstawowe znaczenie to ‘obecność’ – nie tyle przyjście, które się dokonuje, ale to, że ktoś oczekiwany już przybył i jest między nami. Z jednej zatem strony, Adwent przygotowuje nas na Boże Narodzenie i powrót Chrystusa w chwale na końcu czasów, ale z drugiej przypomina nam, że Zbawiciel już jest obecny między nami. Nie dziwi nas to – jest obecny w Eucharystii, w Piśmie świętym, we wspólnocie Kościoła, w bliźnim, który do nas przychodzi…

Jezus mówi nam dziś coś jeszcze: jeśli na Jego ostateczne przyjście chcemy się przygotować, mamy czuwać i modlić się. Mnisi rozumieli to wezwanie dosłownie, dzięki czemu to wezwanie Chrystusa stało się jednym ze źródeł Modlitwy Jezusowej. Czuwanie, to odrzucanie grzechu i czynienie dobra, nieustanna modlitwa to łączenie swego serca z Bogiem w każdej chwili naszego życia.

Jeśli zatem na początku Adwentu myślimy o końcu świata, to jest to jedno z ćwiczeń duchowych, które mają nas przygotować na cud, który wydarzył się w Betlejem.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 2 687 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij