Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny
Rdz 3,9–15; Ef 1,3–6.11–12; Łk 1,26–38
Dziś mamy jedną z najpiękniejszych uroczystości liturgicznych – Niepokalane Poczęcie Matki Bożej. Na początku trzeba doprecyzować, jakie wydarzenie czcimy, gdyż często można spotkać się z nieporozumieniem. Część ludzi uważa błędnie, że chodzi o dziewicze poczęcie Jezusa Chrystusa w łonie Maryi. Otóż nie, chodzi o to, że Matka Boża została poczęta bez grzechu pierworodnego. Ktoś może uważać, że to drobiazgi, jak się jednak przekonamy, uroczystość obecna mówi o sprawach zasadniczych dla każdego człowieka. Popatrzmy na czytania.
Pierwsze, z Księgi Rodzaju, opisuje upadek pierwszych rodziców. Ten urywek mówi nam o rzeczywistości, którą aż nazbyt dobrze znamy, a mianowicie o grzechu. Znamy aż nazbyt dobrze zło, które jest na świecie. Czasami może się nam wydawać, że ono triumfuje, a nawet, że jest… naturalne! Że człowiek taki jest, że świat taki jest, że zło trwa od zawsze. Nawet więcej, może nas ogarnąć myśl, że grzech jest sprawą naturalną i inaczej nie da się żyć. Ktoś mógłby uzupełnić te stwierdzenia stwierdzeniem, że nasz początek jest w grzechu.
Tymczasem jest inaczej. Trzeba sięgnąć po List do Efezjan w drugim czytaniu. Słyszymy tam, że Bóg i Ojciec Pana naszego Jezusa Chrystusa napełnił nas wszelkim błogosławieństwem duchowym na wyżynach niebieskich w Chrystusie. W Nim bowiem wybrał nas przed założeniem świata, abyśmy byli święci i nieskalani przed Jego obliczem. Nasze korzenie zatem są w Bogu, nie w grzechu. I nawet jeśli rodzimy się obciążeni grzechem pierworodnym i musimy odrzucać pokusy, to jednak właśnie czymś dla nas naturalnym jest wybór dobra i odrzucenie zła. Jak ważne jest to podstawowe przekonanie o człowieku, wiemy dobrze z procesu wychowania. Inaczej rozmawia się z kimś, będąc w punkcie wyjścia przekonanym, że mamy do czynienia z osobą do głębi złą, inaczej z kimś, w kim widzimy duże możliwości.
Maryja jest dla nas jak znak; Ona przypomina nam wszystkim, skąd jesteśmy i gdzie jest nasza ojczyzna. Możemy dodać więcej – Ona pokazuje nam, kim będziemy. Wierzymy bowiem, że po zjednoczeniu z Bogiem i my także będziemy wolni od grzechu, czyli tego wszystkiego, co nas oddziela od Boga. Kiedy czytamy dzisiejszą Ewangelię, która mówi nam przede wszystkim o więzi Maryi z Trójcą, to jak gdybyśmy czytali proroctwo o nas samych i całym Kościele. Do takiego posłuszeństwa, takiej wolności Bóg nas doprowadzi dzięki swojej łasce.
Niepokalane Poczęcie zatem nie jest tylko wspomnieniem. To obietnica. Także dla nas. Obraz zostanie domknięty 15 sierpnia, w uroczystość Wniebowzięcia Maryi. Już dzisiaj jednak my, chrześcijanie, cieszymy się zapowiedzią udziału w chwale Boga, gdzie nic już nas od Niego nie oddzieli.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: kaplica boczna Niepokalanego Poczęcia NMP w kościele opactwa benedyktynów w Tyńcu.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!