Umieszczony przez 14:43 Liturgia

Niedziela – dzień powrotu

Niedziela to czas powrotu do tego, co najbardziej istotne. Myślimy może, że chodzi tylko o powrót do Boga? Czym byłoby chrześcijaństwo, gdyby ograniczyć je do przykazania miłości Stwórcy, a zapomnieć o drugim człowieku, zwłaszcza tym najbliższym?

XIX Niedziela Zwykła
1 Krl 19,4–8; Ef 4,30–5,2; J 6,41–51

Niedziela to czas powrotu do tego, co najbardziej istotne. Myślimy może, że chodzi tylko o powrót do Boga? Czym byłoby chrześcijaństwo, gdyby ograniczyć je do przykazania miłości Stwórcy, a zapomnieć o drugim człowieku, zwłaszcza tym najbliższym? Logika Pana Boga idzie jednak w odwrotnym kierunku – „Skoro Mnie miłujesz, kochaj też bliźniego, bo przykazuję ci: czcij ojca swego i matkę swoją, nie zabijaj, nie kradnij, nie mów fałszywego świadectwa…”. Kto nie miłuje brata, którego widzi, nie może miłować Boga, którego nie widzi (1 J 4,20).

Niedziela zatem to też czas powrotu do ludzi. Trzeba mieć dla nich czas – bezinteresownie – aby móc okazać im swoją miłość. Z niedzielnej Mszy płynie siła do tego, by nie zasmucać Ducha Świętego, i do tego, by nasza mowa była pełna szacunku dla innych ludzi. W naszych słowach słychać, kim jesteśmy. Usuńmy z naszego słownika gorycz, wrzaskliwość i znieważanie. Niedziela sprzyja temu, aby pogłębić zdrowe więzy rodzinne i więzy przyjaźni przez życzliwe słowo.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 740 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij