Umieszczony przez 11:02 Liturgia

Niewierny Tomasz

Nie dziwimy się Tomaszowi. Z pewnością spotykał się w swym życiu z wieloma blagierami i dlatego był ostrożny. Ale znając Chrystusa bliżej, mógł Mu przecież bardziej zaufać.

Tomasz, jeden z Dwunastu, zwany Didymos, nie był razem z nimi, kiedy przyszedł Jezus. Inni więc uczniowie mówili do niego: «Widzieliśmy Pana». Ale on rzekł do nich: «Jeżeli na rękach Jego nie zobaczę śladu gwoździ i nie włożę palca mego w miejsce gwoździ, i nie włożę ręki mojej do boku Jego, nie uwierzę». A po ośmiu dniach, kiedy uczniowie Jego byli znowu wewnątrz domu i Tomasz z nimi, Jezus przyszedł mimo drzwi zamkniętych, stanął pośrodku i rzekł: «Pokój wam!» Następnie rzekł do Tomasza: «Podnieś tutaj swój palec i zobacz moje ręce. Podnieś rękę i włóż ją do mego boku, i nie bądź niedowiarkiem, lecz wierzącym». Tomasz Mu odpowiedział: «Pan mój i Bóg mój!» Powiedział mu Jezus: «Uwierzyłeś dlatego, ponieważ Mnie ujrzałeś. Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli» (J 20, 24-29)

Niewierny Tomasz – zwrot ten wszedł chyba na stałe do słownika wielu narodów europejskich.

Nie dziwimy się Tomaszowi. Z pewnością spotykał się w swym życiu z wieloma blagierami i dlatego był ostrożny. Ale znając Chrystusa bliżej, mógł Mu przecież bardziej zaufać. A my znamy Chrystusa już bardzo długo. Mamy przecież perspektywę dwóch tysiącleci Jego bycia i działania w Kościele i w świecie. Czy wzrosła nasza wiara i zaufanie do Niego? I czy uczymy się od Chrystusa takiej przejrzystości w słowie i czynie, by nasze słowa nie musiały być poddawane specjalnej weryfikacji? Pozostaje jeszcze nasz stosunek do wszelkiego rodzaju niedowiarków. Czy ułatwiamy im przekonanie się do dobra, zwłaszcza do tego, które głosi Chrystus i Kościół?


Fragment książki Radość ewangeliczna


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 423 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij