Umieszczony przez 14:07 Liturgia

Nowy początek

A Jezus mówi zupełnie coś innego: „Stając wobec tego wydarzenia, uwierzcie, że czas się wypełnił, że bliskie jest Królestwo Niebieskie, że Bóg myśli i działa inaczej niż człowiek, i nic nie jest w stanie Go zablokować”.

III Niedziela zwykła
Jon 3,1–5.10; 1 Kor 7,29–31; Mk 1,14–20

Ta Ewangelia zaczyna się trochę dziwnie. Czytamy: Gdy Jan został uwięziony, przyszedł Jezus do Galilei i głosił Ewangelię Bożą. Mówił: „Czas się wypełnił i bliskie jest Królestwo Boże. Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. „Gdy Jan został uwięziony” – ten prorok, głosiciel Bożego słowa, do którego ciągnęła cała Galilea, ten właśnie, który wstrząsnął sumieniami. Na tę wieść powinno się wszystko zawalić, głoszenie Ewangelii winno ustać, powinien nadejść paraliż. A Jezus mówi zupełnie coś innego: „Stając wobec tego wydarzenia, uwierzcie, że czas się wypełnił, że bliskie jest Królestwo Niebieskie, że Bóg myśli i działa inaczej niż człowiek, i nic nie jest w stanie Go zablokować”. Jest to rzeczywistość tak cudownie nowa, że powołany zostaje Szymon, zwykły rybak, aby życie jego i życie milionów odmieniło się dzięki cudowi wspólnoty Kościoła.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 328 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij