Umieszczony przez 10:21 Liturgia

O szczęściu słów kilka

Stosuj rozwiązania zawarte w mądrości ośmiu błogosławieństw. One uczą, jak stawać się szczęśliwym. Błogosławiony to znaczy szczęśliwy. Stosowanie ich pomaga uniknąć nieszczęść i przekleństw. Tajemnicą ośmiu błogosławieństw jest przekonanie, że Bóg daje lepsze rozwiązania.

Uroczystość Wszystkich Świętych
Ap 7,2–4.9–14; 1 J 3,1–3; Mt 5,1–12a

To wam powiedziałem, aby radość moja w was była i aby ta radość była pełna (J 15,11). Tego życzy nam Jezus tu na ziemi. Woła wprost: Przyjdźcie do Mnie wszyscy, którzy jesteście utrudzeni i obciążeni, a Ja was pokrzepię (Mt 11,28).

W jaki sposób Jezus chce nas pokrzepiać? Przez osobiste spotkanie z sobą. „Wejdź do swej izdebki, a tam Mnie znajdziesz. Wezwij Mnie, a przyjdę ci z pomocą. Proś natrętnie o cokolwiek, aż ci dam. Zaufaj Mi, a Ja będę działał”. Jeśli na serio potraktujemy te słowa Jezusa do nas, to nic innego nie pozostaje, jak powiedzieć: „Jezu, Ty się tym zajmij”.

To jedna strona medalu. A co robić, gdy życie dopiecze, gdy najbliżsi zawiodą, obrócą się przeciw nam, niesprawiedliwie nas potraktują, okradną, zwyzywają i tym podobnie? Wtedy sięgnij po klucz do rozwiązań także proponowany przez Jezusa. Stosuj rozwiązania zawarte w mądrości ośmiu błogosławieństw. One uczą, jak stawać się szczęśliwym. Błogosławiony to znaczy szczęśliwy. Stosowanie ich pomaga uniknąć nieszczęść i przekleństw. Tajemnicą ośmiu błogosławieństw jest przekonanie, że Bóg daje lepsze rozwiązania. On ciągle daje. Mamy jednak tendencję do ufania własnym pomysłom. Każde rozwiązanie ma swoje konsekwencje. Wśród tych wynikających ze stosowania mądrości podawanych przez osiem błogosławieństw Chrystus nie przewiduje nieszczęść i przekleństw.

1. Ubodzy w duchu będą polegać nie na pieniądzach ani dobrach materialnych, ale na Bogu.

2. Smutactwo warto kojarzyć z ciągłym jęczeniem i narzekaniem, czyli szemraniem, a oddzielić od zwykłej troski sięgającej po Bożą pomoc.

3. Hałaśliwi (nie cisi) już osiągają, co chcą. Byle zaistnieć, choćby na krótko. Ile energii w to wkładają?

4. Spodziewasz się sprawiedliwości? Zaufaj Bogu. On się tym zajmie.

5. Szczęśliwi miłosierni – oni kąpią się w radości i szczęściu innych.

6. Spodziewasz się pokoju od innych? Sam stwarzaj pokój w sobie, prosząc o niego Chrystusa. Więcej pokoju będzie wokół ciebie.

7. Szczęśliwi ci, co mają czyste serce, oni już Boga oglądają – doświadczają Jego bliskości.

8. Cierpisz prześladowanie dla sprawiedliwości? Poczekaj trochę, a zobaczysz dobre owoce. One przynoszą więcej radości i szczęścia tobie niż prześladowcy. Stajecie się szczęśliwymi, gdy (ludzie) wam urągają i prześladują was, i gdy z mego powodu mówią kłamliwie wszystko złe na was.

Wszyscy znani nam święci próbowali stawać się szczęśliwymi według tych wskazówek. Na pewno nie żałują. Chociaż biografowie przedstawiali życiorysy niektórych kanonizowanych z przesadą, nieprawdziwe, nie po ludzku, to ich doświadczenie bliskości Chrystusa i szczęście pozostaje i tak ich pięknym doświadczeniem, ich szczęściem. Możemy jednak zawsze prosić naszych ulubionych świętych o pomoc w osiąganiu prawdziwego szczęścia, smakując go po trochu już tu, wśród żyjących.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 703 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij