Umieszczony przez 14:44 Liturgia

Odpoczynek z Jezusem

Odpoczynek jest sztuką. Trzeba uczyć się jej od mistrzów – w tym fragmencie Ewangelii jego mistrzami są dla nas Apostołowie. Pierwszym warunkiem dobrego wypoczynku jest posłuszeństwo wobec Jezusa.

XVI Niedziela Zwykła
Jr 23,1–6; Ef 2,13–18; Mk 6,30–34

Odpoczynek jest sztuką. Trzeba uczyć się jej od mistrzów – w tym fragmencie Ewangelii jego mistrzami są dla nas Apostołowie. Pierwszym warunkiem dobrego wypoczynku jest posłuszeństwo wobec Jezusa. Jego uczniowie wpierw pracują wedle Jego polecenia: głoszą Ewangelię, leczą chorych, pocieszają smutnych. Zmęczenie, które z tego się rodzi, jest drugim warunkiem. To wynikające z codziennej pracy wokół zwykłych obowiązków. Choć bowiem nie jesteśmy niczym Apostołowie, którzy chodzili po Galilei, mówiąc o Królestwie, to jednak codziennie świadczymy o Chrystusie, wypełniając nasze powołania: rodzinne, kapłańskie, zakonne, wynikające z naszych obowiązków zawodowych.

Trzecim warunkiem jest pamięć o Jezusie – zmęczeni Apostołowie przychodzą do Niego i On sam zaleca im odejście na ubocze, usunięcie się od codzienności, aby mogli odnaleźć utracone siły. Ten ostatni warunek jest pytaniem do nas: skąd czerpiemy siły do owocnego życia? Gdzie zdobywamy natchnienie do działania? Odpowiedzi na te pytanie są jak papierek lakmusowy, gdyż pokazują nam, jaką rolę w naszym życiu odgrywa Bóg. I do nas Jezus mówi dzisiaj: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco. Znajdźmy czas dla Boga, wtedy wejdziemy w samo sedno odpoczynku.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Mandylion / Oblicze Chrystusa. Fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 1 186 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij