Umieszczony przez 10:03 Liturgia

Piotr i Paweł albo cud jedności

Co łączy prostego rybaka znad Jeziora Galilejskiego i subtelnego teologa wykształconego przez najlepszych znawców Tory? Piotr i Paweł – tak różni, a tak się nawzajem dopełniający, pokazują nam, na czym polega istota Kościoła.

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła
Dz 12,1–11; 2 Tm 4,6–9.17–18; Mt 16,13–19

Co łączy prostego rybaka znad Jeziora Galilejskiego i subtelnego teologa wykształconego przez najlepszych znawców Tory? Piotr i Paweł – tak różni, a tak się nawzajem dopełniający, pokazują nam, na czym polega istota Kościoła.

Jest on wspólnotą. Przypomnienie o tym jest ważne szczególnie dzisiaj, kiedy ponad wszystko stawia się na rywalizację i tropienie słabych punktów współpracowników i sąsiadów. Jeśli dzisiaj przeżywamy kryzys na wielu płaszczyznach, to dlatego, że zapomnieliśmy o tym, czym wspólnota jest, za to bardzo poważnie zapatrzyliśmy się na wyścig szczurów.

Paweł docenia talenty Piotra, szanuje jego prymat i charyzmat rozeznania, czerpie z jego doświadczenia jako jednego z tych, którzy od początku szli za Panem. Piotr widzi w Pawle subtelność myśli, odwagę w stawianiu pytań i gorliwość w misjonarskiej działalności. Tak różni nie zwalczają się, ale uzupełniają. Żaden nie próbuje zająć miejsca towarzysza, ale wspiera drugiego, jak umie najlepiej. Czy nie tego doceniania bliźnich, zwłaszcza ich inności, powinniśmy się od Apostołów uczyć? Niech wyproszą nam u Boga łaskę budowania jedności, która nie polega na ciosaniu wszystkich na jedną modłę, a na wzajemnym wspieraniu się bogactwem swoich talentów. Nie ma Pawła bez Piotra ani Piotra bez Pawła.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Święty Piotr i Paweł na krużganku w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 489 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij