Umieszczony przez 10:03 Liturgia

Piotr i Paweł albo cud jedności

Co łączy prostego rybaka znad Jeziora Galilejskiego i subtelnego teologa wykształconego przez najlepszych znawców Tory? Piotr i Paweł – tak różni, a tak się nawzajem dopełniający, pokazują nam, na czym polega istota Kościoła.

Uroczystość Świętych Piotra i Pawła
Dz 12,1–11; 2 Tm 4,6–9.17–18; Mt 16,13–19

Co łączy prostego rybaka znad Jeziora Galilejskiego i subtelnego teologa wykształconego przez najlepszych znawców Tory? Piotr i Paweł – tak różni, a tak się nawzajem dopełniający, pokazują nam, na czym polega istota Kościoła.

Jest on wspólnotą. Przypomnienie o tym jest ważne szczególnie dzisiaj, kiedy ponad wszystko stawia się na rywalizację i tropienie słabych punktów współpracowników i sąsiadów. Jeśli dzisiaj przeżywamy kryzys na wielu płaszczyznach, to dlatego, że zapomnieliśmy o tym, czym wspólnota jest, za to bardzo poważnie zapatrzyliśmy się na wyścig szczurów.

Paweł docenia talenty Piotra, szanuje jego prymat i charyzmat rozeznania, czerpie z jego doświadczenia jako jednego z tych, którzy od początku szli za Panem. Piotr widzi w Pawle subtelność myśli, odwagę w stawianiu pytań i gorliwość w misjonarskiej działalności. Tak różni nie zwalczają się, ale uzupełniają. Żaden nie próbuje zająć miejsca towarzysza, ale wspiera drugiego, jak umie najlepiej. Czy nie tego doceniania bliźnich, zwłaszcza ich inności, powinniśmy się od Apostołów uczyć? Niech wyproszą nam u Boga łaskę budowania jedności, która nie polega na ciosaniu wszystkich na jedną modłę, a na wzajemnym wspieraniu się bogactwem swoich talentów. Nie ma Pawła bez Piotra ani Piotra bez Pawła.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Święty Piotr i Paweł na krużganku w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 854 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij