Umieszczony przez 12:34 Liturgia

Poczuj, jaką siłę ma życie, do którego klucz nosisz w sobie

Życie ma w sobie siłę, która skłania do coraz bardziej bycia świadomym siebie samego, obecności ludzi wokół nas, świadomym bardziej obecności Boga w codzienności.

XV Niedziela Zwykła
Pwt 30,10–14; Kol 1,15–20; Łk 10,25–37

Życie ma w sobie siłę, która skłania do coraz bardziej bycia świadomym siebie samego, obecności ludzi wokół nas, świadomym bardziej obecności Boga w codzienności. Daje z czasem do zrozumienia, że jesteśmy kimś zwartym w sobie, kimś jednym. Jak „mnich” (gr. monachos), czyli ten, który jest jeden w sobie. Jezus podaje dziś wskazówkę, jak osiągać w sobie tę jedność. Na pytanie, jak osiągnąć życie wieczne, odpowiada: kochaj Boga, rozbudzaj w sobie miłość do Niego, kieruj swoje myśli do Niego, i rób to całym sobą. Całym sobą! Do tego zmierza życie, byś coraz bardziej był całym sobą. Klucz już masz w sobie. „Słuchaj synu nauk swego Mistrza” – radzi św. Benedykt mnichom – „Ku Niemu nakłaniaj ucho swego serca” (RB Prol,1). A Mojżesz do swego ludu mówi: Polecenie to bowiem, które ja ci dzisiaj daję, nie przekracza twych możliwości i nie jest poza twoim zasięgiem. Słowo to bowiem jest bardzo blisko ciebie: w twych ustach i w twoim sercu, byś je mógł wypełnić (Pwt 30,10–14).

Jeśli stajesz się coraz bardziej całym sobą, nie potraktujesz bliźniego byle jak. Możesz spowodować, że za twoją radą, dzięki twojemu pomysłowi, twoim pieniądzom inni usłużą bliźniemu w potrzebie, choćby z obowiązku. To dobro dane innym z miłości wróci do ciebie zwielokrotnione. Poczuj, jaką siłę ma życie, do którego klucz nosisz w sobie.

I pamiętaj: nie zachowasz dla siebie tego, czego nie chcesz udzielić drugiemu.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 981 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij