V Niedziela Wielkanocna
Dz 6,1–7; 1 P 2,4–9; J 14,1–12
Pokaż nam Ojca – tej prośbie musimy sprostać dzisiaj my – chrześcijanie XXI w. Zbawiciel obiecuje nam: Kto we Mnie wierzy, będzie także dokonywał tych dzieł, których Ja dokonuję, owszem i większe od tych uczyni, bo Ja idę do Ojca. W pewnym sensie przed tym zadaniem – pokazywaniem światu Boga – nie jesteśmy w stanie uciec. Skoro nazywamy się chrześcijanami, tak właśnie na nas ludzie patrzą i na podstawie tego, co widzą, wyrabiają sobie zdanie o chrześcijanach, o Kościele, o Panu Bogu. Czy chcemy, czy nie, bardziej lub mniej świadomie, nasze życie mówi innym o Nim.
Jesteśmy, jak mówi św. Piotr (por. 1 P 2,5), niczym zbudowany z rozmaitych kamieni wielki kościół. Jeden kamień nic nie znaczy, ale ułożone wobec jakiegoś planu, solidnie spojone przez murarzy poszczególne elementy nie są już dłużej stosem materiałów budowlanych, ale wspaniałą katedrą, w której oddaje się cześć Bogu. Siła wspólnoty tkwi w jedności, ale też zgodzie na wielość i różnorodność. Niech Wszechmogący da nam tę łaskę, aby nasze życie prawdziwie pokazywało, jaki jest nasz Bóg.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!