Umieszczony przez 12:12 Liturgia

Póki co, pracujmy ze spokojem i jedzmy własny chleb

Jezus zapowiada straszne rzeczy. Silne trzęsienia ziemi, wojny, głód, zaraza. Szczerze mówiąc, coś z tych zapowiedzi ciągle wydarza się na ziemi. W wypowiedzi Jezusa, kiedy się uważniej przyjrzymy, jest pewien ważny szczegół, który zmienia wyobrażenia o tych strasznych widokach.

XXXIII Niedziela Zwykła
Ml 3,19–20a; 2 Tes 3,7–12; Łk 21,5–19

Jezus zapowiada straszne rzeczy. Silne trzęsienia ziemi, wojny, głód, zaraza. Szczerze mówiąc, coś z tych zapowiedzi ciągle wydarza się na ziemi. W wypowiedzi Jezusa, kiedy się uważniej przyjrzymy, jest pewien ważny szczegół, który zmienia wyobrażenia o tych strasznych widokach. Jezus zapewnia, że włos z głosy nam nie spadnie.

Scena, o której mówi Jezus, gdzie indziej się rozegra. To będzie przestrzeń twojego serca. Podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników (Łk 21,12). Tu się trzeba będzie opowiedzieć albo za Jezusem, albo liczyć będziesz tylko na własne siły. Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa (Łk 21,13). Nie martw się jednak, jak masz się zachować. Chrystus da ci odpowiednie słowa i mądrość. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić (Łk 21,14–15).

Chrystus zapewnia: Ale włos z głowy wam nie zginie. Przez swoją wytrwałość ocalicie wasze życie (Łk 21,18–19).

Skoro tak będzie, to warto już dziś opowiadać się za Chrystusem, Jego radami i wskazówkami moralnymi, by nic nas nie trwożyło w chwili obecnej.

Póki co, pracujmy ze spokojem i jedzmy własny chleb.


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 850 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij