Umieszczony przez 11:08 Liturgia

Potęga dziękczynienia

Dzisiaj mamy święto hymnu Maryi – Magnificat. Matka Boża wyśpiewała go, gdy przyszła radować się z Elżbietą z jej błogosławionego stanu. Choć obydwie święty kobiety rozmawiają we dwójkę, to przecież są z nimi, choć jeszcze nienarodzeni, ich synowie. I oni, jak świadczy o tym Ewangelia, w rozmowie uczestniczą.

Święto Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny
So 3,14–18; Łk 1,39–56

Dzisiaj mamy święto hymnu Maryi – Magnificat. Matka Boża wyśpiewała go, gdy przyszła radować się z Elżbietą z jej błogosławionego stanu. Choć obydwie święty kobiety rozmawiają we dwójkę, to przecież są z nimi, choć jeszcze nienarodzeni, ich synowie. I oni, jak świadczy o tym Ewangelia, w rozmowie uczestniczą. Dodajmy więcej: na przebieg tego dialogu mają wpływ, dając swym matkom powód do radości. Dzisiaj pytamy samych siebie o to, jak jest z naszym dziękczynieniem. Czy odczuwamy potrzebę wdzięczności za nasze życie i dobro, którego doświadczyliśmy?


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii, która przedstawia Matkę Bożą Orantkę. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 310 times, 1 visits today)


Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij