Umieszczony przez 14:22 Liturgia

Potęga skruchy

Alegoria jest chyba jasna: Ojciec to Bóg, dwaj synowie są alegoriami dwóch różnych odpowiedzi, które człowiek może dać Bogu. W tym fragmencie Ewangelii zdumiewa upór. Najpierw ten Boga, który nie przestaje wołać do człowieka, aby nie schodził na bezdroża…

XXVI Niedziela Zwykła
Ez 18,25–28; Flp 2,1–11; Mt 21,28–32

Alegoria jest chyba jasna: Ojciec to Bóg, dwaj synowie są alegoriami dwóch różnych odpowiedzi, które człowiek może dać Bogu. W tym fragmencie Ewangelii zdumiewa upór. Najpierw ten Boga, który nie przestaje wołać do człowieka, aby nie schodził na bezdroża, ale poszedł do Bożej winnicy; z drugiej – upór człowieka, który Bogu mówi NIE. Trudno nam pojąć i Boga, który nie zniechęca się do nas nigdy (bo ta przypowieść jest przecież o każdym z nas), i człowieka, który ciągle powraca do grzechu.

Przejrzyjmy się bliżej Bożemu Sercu, które objawia nam się w tym fragmencie Ewangelii. Bóg próbuje nas „podejść” z każdej strony, także przez napomnienie i przykład ze strony innych ludzi. On bowiem wzywa także największych grzeszników, nierządnice i celników, aby świadczyli o potędze Jego miłosierdzia. Ciągle jest czas, aby pójść za Jego głosem, ciągle możemy zawrócić z naszych błędnych dróg i udać się do Jego winnicy.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 634 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij