Umieszczony przez 13:25 Liturgia

Prawo miłości

Pomyślmy o tym, jak poważny problem się przed nami otwiera, mianowicie sposobu mówienia ludziom rzeczy wymagających tak, aby, z jednej strony, nic nie uronić z prawdy, a z drugiej – aby upomnieć w formie, która byłaby skuteczna i do przyjęcia dla nich.

XXIII Niedziela Zwykła
Ez 33,7–9; Rz 13,8–10; Mt 18,15–20

Powyższy fragment z Listu do Rzymian jest jak klucz, którym możemy otworzyć zamknięte drzwi dzisiejszej Ewangelii. Święty Paweł, nazywany czasami doctor caritatis – nauczycielem miłości, chce z nas zdjąć nadmierny ciężar wątpliwości, dzięki czemu pytanie o to, czym mamy kierować się w sytuacjach konfliktu, zyskuje szybką choć niełatwą odpowiedź: kierować trzeba się zawsze miłością, bo ją właśnie jesteśmy dłużni wszystkim ludziom. I tak gdy ktoś „przeciw nam zgrzeszy” – mówi Jezus – mamy upomnieć go po to, aby „pozyskać brata”. Właśnie! Brata, a nie wroga, przeciwnika, kogoś, kogo mamy nienawidzić. Pomyślmy o tym, jak poważny problem się przed nami otwiera, mianowicie sposobu mówienia ludziom rzeczy wymagających tak, aby, z jednej strony, nic nie uronić z prawdy, a z drugiej – aby upomnieć w formie, która byłaby skuteczna i do przyjęcia dla nich.

Są mistrzowie upominania – zarówno w tym dobrym, jak i złym sensie. Jeśli nam to nie wychodzi, popatrzmy na Jezusa, który również, upominając faryzeuszy, ponosił klęskę za klęską. Kto jednak miłuje, ten zawsze wygrywa; przegrywa zawsze ten, który nienawidzi i gardzi. Płacąc dług miłości, kochając tych, którzy nas nienawidzą (bo fakt pozostaje faktem: nie wszyscy odnoszą się do nas z entuzjazmem, dla wielu ludzi nasza obecność może jest ciężkim krzyżem) wstępujemy w ślady Chrystusa i bierzemy naszych trudnych braci na ramiona. Droga miłości, nawet jeśli krzyżowa, wiedzie ostatecznie do życia i zmartwychwstania.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Adam Walanus

(Visited 660 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij