Umieszczony przez 12:17 Duchowość monastyczna, Historia

Prostota, harmonia, pokój. Poznaj wspólnotę Mniszek Benedyktynek z Sierpca

PROSTOTA – HARMONIA – POKÓJ. Tak można streścić w jednym zdaniu naszą benedyktyńską codzienność.

1624 – 1892

Sierpeckie opactwo mniszek benedyktynek to miejsce o prawie czterechsetletniej historii nieodłącznie związanej z dziejami miasta. Sprowadzone w 1624 roku z Chełmna, z inicjatywy Zofii Potulickiej – właścicielki części Sierpca, mniszki Reguły świętego Benedykta, stworzyły centrum stałej modlitwy i kontemplacji przy istniejącym od końca XV wieku ośrodku kultu maryjnego w sierpeckim kościele Panny Marii. Po osadzeniu przy nim sióstr benedyktynek, kult Madonny Sierpeckiej nabrał nowych wymiarów i czasy „benedyktyńskie” w kościele na wzgórzu Loret w Sierpcu uznaje się za okres największego rozkwitu tego miejsca pielgrzymkowego. Mniszki benedyktynki w ciągu prawie 270 lat z wielką gorliwością pielęgnowały kult Matki Bożej, roztaczały opiekę nad pątnikami przybywającymi do Sierpca, a także zapisały wyjątkowo piękne karty historii na polu oświaty sierpeckiej – prowadziły bowiem znaną w okolicy szkołę żeńską.

Ukaz kasacyjny cara Aleksandra II z dnia 8 listopada 1864 roku, zdezorganizował życie klasztorne w opactwie sierpeckim – przeznaczając do likwidacji prowadzoną przez siostry szkołę, zamykając nowicjat (zakaz przyjmowania nowych kandydatek). Opactwo zlikwidowano formalnie w połowie 1892 roku, a siedem pozostałych sierpeckich mniszek przeniesiono do klasztoru benedyktynek w Łomży.

1892 – 1945

W opuszczonym przez siostry klasztorze urządzono koszary dla wojska, a w czasie I wojny światowej po wejściu Niemców więzienie, które funkcjonowało nieprzerwanie do roku 1945.

Po 1947 roku

W dniu 3 maja 1947 roku siostry benedyktynki, które po wkroczeniu władzy radzieckiej na Białoruś, musiały opuścić swój dom w Nieświeżu, przybyły do Polski i zamieszkały w Sierpcu.

Wspólnota dzisiaj

We wrześniu 2016 roku dołączyły do wspólnoty 3 siostry z Opactwa w Żarnowcu, aby tutaj modlić się i pracować, aby pomóc w staraniach o nasz dom. Wyższą przełożoną dla Klasztoru w Sierpcu i Opactwa w Żarnowcu jest obecnie Matka Ksieni Faustyna Foryś OSB, a przełożoną domową dla naszej sierpeckiej wspólnoty jest Matka Miriam Pałasz OSB.

Obecnie nasza wspólnota Mniszek Benedyktynek w Sierpcu liczy 7 sióstr po profesji wieczystej. Życie naszej wspólnoty to codzienny rytm harmonijnie splatającej się modlitwy i pracy.

Modlitwa

Wspólnie gromadzimy się w kaplicy na modlitwie siedem razy dziennie: na jutrzni, rozmyślaniu (indywidualnym), Mszy św., godzinie południowej, nieszporach, godzinie czytań i komplecie. Wspólnie odmawiamy też różaniec i koronkę do Miłosierdzia Bożego. Lectio divina – Boże czytanie – odprawiamy prywatnie. Podobnie także prywatnie każda z sióstr przeznacza czas na indywidualną modlitwę i medytację. Raz w tygodniu mamy wspólnotową Adorację Najświętszego Sakramentu. Raz w miesiącu wspólnotowy dzień skupienia. A także raz w miesiącu indywidualny dzień skupienia, nazywany przez nas „pustynią”.

Praca

Nasza codzienna praca podobna jest do pracy jaką wykonują członkowie każdej wspólnoty rodzinnej: praca w kuchni, sprzątanie, pranie, troska o administrację i finanse domu. Mamy duży ogród, który wymaga pielęgnacji. Uprawiamy warzywa na własne potrzeby. Od 25 lat w ogrodzie klasztornym króluje wspaniała pasieka, wymagająca fachowej i starannej opieki. Podejmujemy posługę zakrystianki w Sanktuarium Matki Bożej Sierpeckiej. Mamy w obrębie naszego klasztoru sklepik w którym można zakupić różne dewocjonalia jak i niektóre produkty zrobione przez nas. W ten sposób staramy się żyć z pracy rąk własnych, jak zaleca Św. Benedykt.

Gościnność

Do furty klasztornej przychodzą codziennie w różnych swoich sprawach mali i dorośli goście. Staramy się zaradzić ich potrzebom na miarę naszych możliwości – darem chleba, darem dobrego słowa, darem rozmowy i modlitwy.

Obok charyzmatu uwielbiania Boga w codziennej modlitwie i pracy, mamy charyzmat gościnności. Św. Benedykt dał nam zadanie aby dzielić się tym co otrzymujemy od Boga. Aby dać możliwość ludziom spotkać się z Bogiem w ciszy Klasztoru poprzez włączenie się w rytm naszego codziennego życia, zaczęłyśmy organizować jednodniowe Dni Skupienia ze Św. Benedyktem.

Obecnie remontujemy nasz Dom Pielgrzyma. Chcemy w ten sposób  umożliwić wszystkim zainteresowanym, przyjazd na kilka dni aby mogli skorzystać z naszej klasztornej ciszy i nabrać sił ducha i ciała. W tym celu będą organizowane rekolekcje, sympozja, konferencje, warsztaty. Będzie także możliwość indywidualnego skorzystania z wypoczynku w obrębie naszego Klasztoru.

Wychodzimy również naprzeciw potrzebom lokalnej społeczności umożliwiając działanie na naszym terenie Stowarzyszeniu W Trosce o Rodzinę, które udało nam się wspólnie utworzyć z Księżmi Pallotynami oraz parafianami.

Rekreacja

Ponieważ codzienność w klasztorze jest ściśle uporządkowana i obowiązuje nas w ciągu dnia zachowanie milczenia, bardzo ważny jest odpoczynek i rekreacja. Chwila wytchnienia, rozmowy, a czasem zabawy, to wspólna rekreacja. Ale jest także wolny czas, który każda siostra może spędzić według własnych potrzeb i zainteresowań.

PROSTOTA – HARMONIA – POKÓJ. Tak można streścić w jednym zdaniu naszą benedyktyńską codzienność. Wierność codziennym obowiązkom czyni nas szczęśliwymi – obdarza poczuciem bezpieczeństwa i pokojem serca.


Materiał przygotowany przez Siostry Benedyktynki z Sierpca. Przeczytaj o tym co już zostało zrobione w opactwie oraz planach na najbliższy czas / Zdjęcia pochodzą ze strony: http://benedyktynkisierpc.com/ / Materiał wideo przygotowała redakcja tygodnika „Kurier Sierpecki”

(Visited 1 835 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Czytający i słuchający naszych materiałów, zarówno dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, jak i na kanale YouTube lub innych platformach podcastowych, mogą zastanawiać się w jaki sposób można nas wesprzeć… Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij