Umieszczony przez 09:09 Liturgia

Rana miłości

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa trochę nas może onieśmielać, bo jak mówić dzisiaj o sercu Boga? Czy to nie jest zbyt prowokujące? A jednak On w Biblii podkreśla bardzo często swoją miłość do rodzaju ludzkiego, do całego świata…

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
Oz 11, 1. 3-4. 8c-9; Ef 3, 8-12. 14-19; J 19, 31-37

Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa trochę nas może onieśmielać, bo jak mówić dzisiaj o sercu Boga? Czy to nie jest zbyt prowokujące? A jednak On w Biblii podkreśla bardzo często swoją miłość do rodzaju ludzkiego, do całego świata… To dzięki tej Bożej miłości świat został stworzony i  na krzyżu odkupiony. Jest zatem co świętować i co medytować – przebite Serce Jezusa, Serce zranione miłością do nas…

Dzisiejsze czytania pokazują nam jednak, że Boża miłość przejawia się w prostych gestach, spośród których pierwszym jest przebaczenie. To fundamentalne przesłanie Ewangelii – nie ma grzechu, który nie mógłby być przebaczony; nie ma zaułka, z którego człowiek nie mógłby wrócić do Boga; nie ma sytuacji, w której łaska Jezusa nie mogłaby dać rozwiązania. Gwarantem tak wielkich darów Boga jest krzyż i przebite Serce Jezusa. Adorujmy dziś te tajemnice, dzięki którym nasze życie nigdy nie będzie pozbawione nadziei.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 542 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij