Umieszczony przez 13:30 Liturgia

Słabi i grzeszni ludzie

Nie dziwimy się też i uczonym w Piśmie. Postępowanie Jezusa przekraczało to, czego się sami nauczyli i co głosili innym. Czego im zabrakło?

Jezus wsiadł do łodzi, przeprawił się z powrotem i przyszedł do swego miasta. A oto przynieśli Mu paralityka, leżącego na łożu. Jezus, widząc ich wiarę, rzekł do paralityka: «Ufaj, synu! Odpuszczone są ci twoje grzechy». Na to pomyśleli sobie niektórzy z uczonych w Piśmie: On bluźni. A Jezus, znając ich myśli, rzekł: «Dlaczego złe myśli nurtują w waszych sercach? Cóż bowiem łatwiej jest powiedzieć: „Odpuszczone są ci twoje grzechy”, czy też powiedzieć: „Wstań i chodź!” Otóż żebyście wiedzieli, iż Syn Człowieczy ma na ziemi władzę odpuszczania grzechów» – rzekł do paralityka: «Wstań, weź swoje łoże i idź do swego domu!» On wstał i poszedł do domu. A tłumy ogarnął lęk na ten widok, i wielbiły Boga, który takiej mocy udzielił ludziom. (Mt 9, 1-8)

Nie dziwimy się też i uczonym w Piśmie. Postępowanie Jezusa przekraczało to, czego się sami nauczyli i co głosili innym. Czego im zabrakło? Otwartości, szerokości umysłu, który nie byłby podejrzliwy wobec każdej inności, ale starałby się skonfrontować z nią swoje myślenie i doświadczenie, by z tego wyciągnąć właściwe wnioski. Jezus chciał, by cud, którego dokonał na potwierdzenie swej nauki, zmusił uczonych do głębszej refleksji. Tymczasem lud prosty wobec takiego zdarzenia wielbił Boga, a ci uczeni nadal wzrastali w niechęci. A tu właśnie okazywało się – jeszcze bez szczególnego rozgłosu – Boże miłosierdzie nad światem, odpuszczanie grzechów. I będzie się to działo przez wieki za pośrednictwem słabych, grzesznych ludzi.


Fragment książki Radość ewangeliczna


Leon Knabit OSB – ur. 26 grudnia 1929 roku w Bielsku Podlaskim, benedyktyn, w latach 2001-2002 przeor opactwa w Tyńcu, publicysta i autor książek. Jego blog został nagrodzony statuetką Blog Roku 2011 w kategorii „Profesjonalne”. W 2009 r. został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 243 times, 1 visits today)


Za pomocą newslettera chcemy się kontaktować, aby przesyłać teksty, nowości wydawnicze i ogłoszenia, które dotyczą naszego podwórka. Planujemy codzienną wysyłkę takiego newslettera.

Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij