Umieszczony przez 12:55 Liturgia

Tajemniczy Jezus

Jezus wielokrotnie mówił, że przyszedł ludzi doprowadzić z powrotem do Ojca. Jego przypowieści, cuda, powołanie Apostołów, wreszcie męka, śmierć i zmartwychwstanie temu właśnie mają służyć. Dlaczego zatem w tym fragmencie Pisma Pan zabrania uczniom mówić ludziom, kim On jest, tym bardziej, że inne opinie dalekie są od prawdy?

XXI Niedziela Zwykła
Iz 22,19–23; Rz 11,33–36; Mt 16,13–20

Jezus wielokrotnie mówił, że przyszedł ludzi doprowadzić z powrotem do Ojca. Jego przypowieści, cuda, powołanie Apostołów, wreszcie męka, śmierć i zmartwychwstanie temu właśnie mają służyć. Dlaczego zatem w tym fragmencie Pisma Pan zabrania uczniom mówić ludziom, kim On jest, tym bardziej, że inne opinie dalekie są od prawdy? Czemu pozwala trwać w błędzie?

Każdy człowiek ma swoją drogę do Pana Boga, każdy uczy się Go i poznaje według własnego rytmu. To, co dla kogoś może być pożyteczne, dla drugiego będzie zupełnie niezrozumiałe. Zwróćmy uwagę, że nawet św. Piotr, choć poprawnie nazywa Jezusa Synem Bożym i Mesjaszem, nie zdaje sobie do końca sprawy, co to znaczy i, jak pokazuje następny fragment Ewangelii według św. Mateusza, gdy Jezus mówi o swej męce, apostoł chce Go za wszelką cenę powstrzymać, gdyż misję Mesjasza i godność Syna Bożego rozumie zupełnie inaczej niż Jezus, czyli błędnie. Nie inaczej da się powiedzieć o innych apostołach; podobnie w poznawaniu tajemnicy Chrystusa wzrastał św. Paweł.

Także i my, choć nazywamy zgodnie z prawdą Jezusa Chrystusa Bogiem i Zbawcą, to ciągle uczymy się, co to tak naprawdę znaczy i kolejne wydarzenia z naszego życia mają nam pomóc zrozumieć te wielkie tajemnice. Pojmowanie, kim jest Bóg, zajmie nam całą wieczność. Weźmy zatem głęboki oddech – dopiero stawiamy pierwsze kroki w tej fascynującej przygodzie.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: fragment mozaiki ceramicznej przedstawiający „Maiestas Domini” z kaplicy w opactwie tynieckim. Wykonanie: Borys Kotowski OSB.

(Visited 1 087 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij