Umieszczony przez 10:01 Liturgia

Upragniona bojaźń

Żyć w bojaźni… Brzmi niezbyt zachęcająco. Zastanawiając się jednak głębiej nad tą zachętą św. Piotra, trudno nie zapałać pragnieniem wypełnienia tego nakazu. Ktoś, kto żyje w bojaźni, żyje świadomie i wie, że Chrystus oddał za niego życie. I skoro został nabyty za tak wielką cenę, przy kierowaniu swoim życiem bierze Pana Boga na serio, bada, czy decyzja, którą ma podjąć, jest po myśli Bożej, czy nie.

III Niedziela Wielkanocna
Dz 2,14.22b–32; 1 P 1,17–21; Łk 24,13–35

Żyć w bojaźni… Brzmi niezbyt zachęcająco. Zastanawiając się jednak głębiej nad tą zachętą św. Piotra, trudno nie zapałać pragnieniem wypełnienia tego nakazu. Ktoś, kto żyje w bojaźni, żyje świadomie i wie, że Chrystus oddał za niego życie. I skoro został nabyty za tak wielką cenę, przy kierowaniu swoim życiem bierze Pana Boga na serio, bada, czy decyzja, którą ma podjąć, jest po myśli Bożej, czy nie. Jednocześnie człowiek pełen bojaźni Bożej, który rozważa ową „drogocenną krew Chrystusa”, wie również, że Bóg nie tylko jeden raz zabiegał o jego zbawienie i dawał mu swoją łaskę. Skoro Syn przelał krew, to każdego dnia i w każdej chwili jest gotów dla nas na wszystko, abyśmy mogli z Nim żyć na wieki. Jak mamy nie rumienić się wobec tak hojnego Zbawcy?

Bojaźń to zatem pełne czci i miłości liczenie się z Bogiem, którego kochamy ponad życie i za nic nie chcielibyśmy obrazić. Taka dojrzałość jest jednym z darów zmartwychwstałego Pana.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 571 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij