Umieszczony przez 10:19 Monastycyzm jako spotkanie teologii z ekologią

Zachwyt: kontemplacja i poezja (T. Merton, S. Walter)

Nie sposób zrozumieć monastycznej wrażliwości ekologicznej bez kontemplatywnego i poetyckiego wymiaru życia monastycznego. Regulują one w sposób naturalny, ale i dyskretny stosunek mnicha do świata, będąc pomostem pomiędzy doświadczeniem duchowym i liturgicznym a aktywną obecnością w świecie.

Nie sposób zrozumieć monastycznej wrażliwości ekologicznej bez kontemplatywnego i poetyckiego wymiaru życia monastycznego. Regulują one w sposób naturalny, ale i dyskretny stosunek mnicha do świata, będąc pomostem pomiędzy doświadczeniem duchowym i liturgicznym a aktywną obecnością w świecie. Współczesnym świadectwem takiego podejścia mogą być niektóre wiersze szwajcarskiej mniszki s. Silji Walter OSB oraz poemat Hagia Sofia Thomasa Mertona.

Bernard Sawicki OSB – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie (teoria muzyki, fortepian). Od 1994 r. profes opactwa tynieckiego, gdzie w r. 2000 przyjął święcenia kapłańskie, a w latach 2005-2013 był opatem. Studiował teologię w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie oraz w Ateneum św. Anzelma w Rzymie, gdzie obecnie wykłada. Autor felietonów Selfie z Regułą. Benedyktyńskie motywy codzienności oraz innych publikacji.

(Visited 503 times, 2 visits today)


Czy chciałbyś być na bieżąco z najnowszymi artykułami, nowościami wydawniczymi i informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia"? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij