Umieszczony przez 11:03 Liturgia

Zajmijmy się dniem powszednim, chwilą obecną – bo za nie odpowiadamy…

Dla nas, jeszcze żyjących na ziemi, przyszłość jeszcze nie istnieje. Ważne jest nasze życie w chwili obecnej. Nie skupiajmy zatem uwagi na tym, co będzie kiedyś po śmierci. Zajmijmy się dniem powszednim, chwilą obecną – bo za nie odpowiadamy.

XXXII Niedziela Zwykła
2 Mch 7,1–2.9–14; 2 Tes 2,16–3,5; Łk 20,27–38

Bóg nie jest Bogiem umarłych, lecz żywych; wszyscy bowiem dla Niego żyją (Łk 20,38). On teraz jest potrzebny nam, żyjącym. Dla nas, jeszcze żyjących na ziemi, przyszłość jeszcze nie istnieje. Ważne jest nasze życie w chwili obecnej. Nie skupiajmy zatem uwagi na tym, co będzie kiedyś po śmierci. Zajmijmy się dniem powszednim, chwilą obecną – bo za nie odpowiadamy.

Zauważmy, jak On naprawdę nas kocha. Ludzkie życie może zaczyna się na tym świecie, ale się na nim nie kończy. Wszyscy dla Niego żyjemy. Co to znaczy? Bóg ma swój plan przemieniania człowieka, czyli zbawiania go. Włączona jest w ten plan także i nasza wola, nasze rozeznanie – jakiś wkład własny. Czy tego chcemy, czy nie, życie ma swoje prawa, a ludzie są różni. Dlatego potrzebna jest nam mądrość życiowa.

Święty Paweł prosi o modlitwę za siebie i innych: Módlcie się za nas, aby słowo Pańskie rozszerzało się i rozsławiło, podobnie jak jest pośród was, abyśmy byli wybawieni od ludzi przewrotnych i złych, albowiem nie wszyscy mają wiarę (2 Tes 3,1–2). Ta  mądrość jest nam naprawdę potrzebna. Dlatego Bóg jest Bogiem żywych.

Paweł przekonany jest, że otrzyma pomoc ze strony Boga: Wierny jest Pan, który umocni was i ustrzeże od złego. Niechaj Pan skieruje serca wasze ku miłości Bożej i cierpliwości Chrystusowej (2 Tes 3,3–4).

Zatem, jeśli Bóg jest ci na co dzień potrzebny, powtarzaj za autorem Psalmu: Strzeż mnie jak źrenicy oka (Ps 17[16],8).


Fragment książki Słuchaj… Refleksje liturgiczne


Jan Paweł Konobrodzki OSB (1960 – 2016) – pochodził z Wołomina. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk Ojca Św. Jana Pawła II w Lublinie w roku 1987. Pracował w parafii tynieckiej jako wikary, następnie w wydawnictwie Tyniec. Przez wiele lat opiekował się starszymi i chorymi współbraćmi w klasztorze. Ukończył Podyplomowe Studium Retoryki na UJ/PAT. Autor publikacji: Słuchaj… Refleksje liturgicznePustynne szlaki. Wyjście w nieznanePustynne szlaki. Serce pustyni.


Fot. Krzysztof Torbus

(Visited 643 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij