II Niedziela Wielkanocna
Dz 4,32–35; 1 J 5,1–6; J 20,19–31
W centrum dzisiejszej Ewangelii są rany Pana – znaki Jego miłosierdzia. Po nich poznają Go uczniowie, w nich szukamy ratunku przed naszymi grzechami. Żądanie Tomasza, jego pragnienie włożenia rąk w rany Zbawiciela, może nas gorszyć – jak gdyby Apostoł chciał kontynuować Mękę Pańską i bezcześcić Jego święte rany. Jednak to przecież pragnienie każdego z nas – spotkać bezpośrednio Pana Jezusa, być tak blisko Niego, aby móc Go dotknąć. Zbawiciel odpowiada na pragnienie Tomasza, pozwala mu dotknąć ran, choć Ewangelista nie pisze, czy Apostoł to uczynił. Ślady po Męce są nieustającym dowodem miłosierdzia Jezusa wobec nas wszystkich. Dlatego modlimy się słowami liturgii Wigilii Paschalnej: „Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen”.
Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych
Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.
Fot. Kazimierz Urbańczyk
Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...
Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.
Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.
To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!