Umieszczony przez 15:06 Liturgia

Znaki miłosierdzia

Żądanie Tomasza, jego pragnienie włożenia rąk w rany Zbawiciela, może nas gorszyć – jak gdyby Apostoł chciał kontynuować Mękę Pańską i bezcześcić Jego święte rany. Jednak to przecież pragnienie każdego z nas – spotkać bezpośrednio Pana Jezusa, być tak blisko Niego, aby móc Go dotknąć.

II Niedziela Wielkanocna
Dz 4,32–35; 1 J 5,1–6; J 20,19–31

W centrum dzisiejszej Ewangelii są rany Pana – znaki Jego miłosierdzia. Po nich poznają Go uczniowie, w nich szukamy ratunku przed naszymi grzechami. Żądanie Tomasza, jego pragnienie włożenia rąk w rany Zbawiciela, może nas gorszyć – jak gdyby Apostoł chciał kontynuować Mękę Pańską i bezcześcić Jego święte rany. Jednak to przecież pragnienie każdego z nas – spotkać bezpośrednio Pana Jezusa, być tak blisko Niego, aby móc Go dotknąć. Zbawiciel odpowiada na pragnienie Tomasza, pozwala mu dotknąć ran, choć Ewangelista nie pisze, czy Apostoł to uczynił. Ślady po Męce są nieustającym dowodem miłosierdzia Jezusa wobec nas wszystkich. Dlatego modlimy się słowami liturgii Wigilii Paschalnej: „Przez swoje święte rany jaśniejące chwałą niech nas strzeże i zachowuje Chrystus Pan. Amen”.


Fragment książki Słowo jest blisko ciebie. Refleksje wokół czytań liturgicznych


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Wykłada w Kolegium Teologiczno-Filozoficznym oo. Dominikanów. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Kazimierz Urbańczyk

(Visited 507 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z naszego portalu CSPB możesz skorzystać z propozycji zapisania się do systemu Feedburner, za pomocą którego, codziennie między godziną 20:00 a 23:00 otrzymasz e-maila z listą linków najnowszych wpisów, które ukazały się w danym dniu... Zapisz się do powiadomień
Zamknij