Umieszczony przez 10:48 Liturgia

Apokalipsa Bożego Narodzenia. Przebóstwienie

Rozważywszy Niepokalane Poczęcie i tajemnicę Wcielenia dochodzimy do syntezy, czyli do tego, co w teologii określa się mianem przebóstwienia. Jesteśmy może do tego pojęcia mniej przyzwyczajeni, może nas ono nawet szokować.

Rozważywszy Niepokalane Poczęcie i tajemnicę Wcielenia dochodzimy do syntezy, czyli do tego, co w teologii określa się mianem przebóstwienia. Jesteśmy może do tego pojęcia mniej przyzwyczajeni, może nas ono nawet szokować. Klasyczne formuła mówi nam, że Bóg stał się człowiekiem, aby człowiek mógł stać się Bogiem. Znajdujemy ją nie tylko u Ojców, ale też w Katechizmie Kościoła Katolickiego (nr 460), co pokazuje, że to jedna z najważniejszych teologicznych tez, która towarzyszy Kościołowi od dwóch tysięcy lat… / Fragment darmowego e-booka Apokalipsa Bożego Narodzenia


Akademickie rekolekcje adwentowe głoszone przez opata tynieckiego, Szymona Hiżyckiego OSB dla DDA Beczka w kościele pw. Świętej Trójcy w Krakowie, w grudniu 2017 roku.

Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Tabernakulum oraz fragment polichromii z kaplicy Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Autor polichromii: Michał Szwarc.

(Visited 738 times, 1 visits today)


Jeżeli chcesz być na bieżąco z materiałami, które publikujemy i udostępniamy, proponujemy zapisanie się na codzienny newsletter.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!


Zamknij