Umieszczony przez 10:05 Duchowość monastyczna

Pytania do św. Bazylego Wielkiego (3) Dlaczego nasz umysł błądzi?

Umysł błądzi niekiedy także na skutek bezczynności, gdy nie angażuje się w konieczne zajęcie, lecz pozostając w spokoju, wolny od trosk nie wierzy w obecność Boga…

Dlaczego nasz umysł błądzi, a w sercu powstają różne myśli, i w jaki sposób możemy to poprawić?

Umysł błądzi niekiedy także na skutek bezczynności, gdy nie angażuje się w konieczne zajęcie, lecz pozostając w spokoju, wolny od trosk nie wierzy w obecność Boga, który bada serca i nerki (Ps 7,10 (LXX)). Gdyby bowiem w nią wierzył, czyniłby to, co zostało powiedziane wyżej: Miałem Pana zawsze przed swoimi oczami, ponieważ stoi po mojej prawicy, abym się nie zachwiał (Ps 16(15),8 (LXX)). Kto bowiem tak lub podobnie postępuje, ten nigdy nie będzie bezczynny i nie będzie oddawał się próżnym rozmyślaniom i rozważaniom o czymkolwiek, co nie prowadziłoby do zbudowania wiary i po czym nie spodziewałby się pożytku dla duszy. Tym bardziej nie ośmieli się myśleć o czymś, co jest przeciwne Bogu, i nie znajduje Jego upodobania.

Dlaczego zdarzają się nam po nocach nieprzyzwoite i szpetne widzenia senne?

Powstają one przede wszystkim z poruszeń duszy, którym ulega za dnia, oraz z niewłaściwych i niestosownych czynów. Jeśli bowiem dusza oddaje się sprawom Bożym, oczyszcza się, rozważając Boże prawo, studiując słowo Boże, a także z nieustanną troską szuka i docieka, co podoba się Bogu, to takie też będzie miała sny.


Fragment publikacji Mały Ascetikon


Św. Bazyli Wielki (ok. 329-379), biskup w Cezarei Kapadockiej, wybitna postać w historii chrześcijaństwa, zwłaszcza w kontekście życia monastycznego i teologii. Jego Pisma ascetyczne należały w starożytności i należą do dzisiaj, zwłaszcza na chrześcijańskim Wschodzie do ścisłego kanonu lektur duchowych. Stanowią podstawę teologiczną całego monastycyzmu wywodzącego się z tradycji greckiej, a nadto przez przekład łaciński, wywarły znaczny wpływ na prawodawstwo zakonne Zachodu.


Fot. Marcin Marecik / Na zdjęciu: Fragment kopuły nad kaplicą św. Benedykta w kościele Opactwa Benedyktynów w Tyńcu

(Visited 379 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij