Umieszczony przez 10:47 Pismo Święte

Odkrywanie naszej prawdziwej natury

Zabrzmi może to dziwnie, ale chciałbym Was zaprosić do przeżywania wakacji z Bogiem jako odkrywania naszej prawdziwej natury – ludzi, którzy pozostają niespokojni, dopóki ich serce nie spocznie w Bogu.

Kiedy myślę o czasie urlopu lub, powiedzmy bardziej ogólnie, czasie lata, przychodzą mi na myśl słowa Pana: Pójdźcie wy sami osobno na miejsce pustynne i wypocznijcie nieco! (Mk 6,31). Może nam się wydawać, że Ewangelia wciąż mówi o wysiłku i cierpieniu. Skąd zatem ta zaskakująca rada? Czytamy dalej: Tak wielu bowiem przychodziło i odchodziło, że nawet na posiłek nie mieli czasu (Mk 6,31). Może zdarzyć się w naszym życiu, że przytłoczeni nadmiarem obowiązków i trosk utracimy też czas na sprawy najważniejsze, które pomagają nam żyć. W tym fragmencie Ewangelii czytamy o jedzeniu. Może to jednak być brak czasu na modlitwę, spotkanie z najbliższymi, odrobinę samotności, sen, lekturę itd. Każdy może wyliczyć coś, na co nie ma czasu, a bardzo mu tego brakuje. Wakacje i urlopy temu mają służyć – powrotowi do źródła. Wiemy, że Źródłem wszystkich źródeł jest dobry Bóg, do Niego więc ma się kierować nasz wakacyjny odpoczynek i letnie rozleniwienie. Czytamy dalej w Ewangelii: Odpłynęli więc łodzią na miejsce pustynne, osobno. Lecz widziano ich odpływających. Wielu zauważyło to i zbiegli się tam pieszo ze wszystkich miast, a nawet ich uprzedzili (Mk 6,32–33). Święty Marek przypomina nam, że czasami od pewnych obciążeń uciec się nie da lub to, co sobie planujemy, zbyt szybko jest weryfikowane przez życie. Co robić? Gdy Jezus wysiadł, ujrzał wielki tłum. Zlitował się nad nimi, byli bowiem jak owce nie mające pasterza. I zaczął ich nauczać (Mk 6,34). Jezus nie mówi uczniom: „niestety, ale musicie się nimi zająć” – ale sam zajmuje się nauczaniem, uczniowie zaś odpoczywają i słuchają Pana. Być może pociechą w trudnych chwilach jest świadomość nieustannej obecności Boga, że jest On z nami i nie pozostawi nas nigdy. Tylko w Bogu znajduje spokój dusza moja (por. Ps 62,6) – modli się Psalmista. Zabrzmi może to dziwnie, ale chciałbym Was zaprosić do przeżywania wakacji z Bogiem jako odkrywania naszej prawdziwej natury – ludzi, którzy pozostają niespokojni, dopóki ich serce nie spocznie w Bogu.


Tekst pierwotnie ukazał się w czasopiśmie „Benedictus”, który prowadzony jest przez oblatów benedyktyńskich.


Szymon Hiżycki OSB (ur. w 1980 r.) studiował teologię oraz filologię klasyczną; odbył specjalistyczne studia z zakresu starożytnego monastycyzmu w kolegium św. Anzelma w Rzymie. Jest miłośnikiem literatury klasycznej i Ojców Kościoła. W klasztorze pełnił funkcję opiekuna ministrantów, duszpasterza akademickiego, bibliotekarza i rektora studiów. Do momentu wyboru na urząd opacki był także mistrzem nowicjatu tynieckiego. Autor książki na temat ośmiu duchów zła Pomiędzy grzechem a myślą oraz o praktyce modlitwy nieustannej Modlitwa Jezusowa. Bardzo krótkie wprowadzenie. Redaktor naczelny projektu „Filokalia”.


Fot. Stanisław Matusik

(Visited 1 109 times, 1 visits today)


Jeśli zainteresował Cię nasz materiał, mamy dla Ciebie propozycję! Możesz otrzymywać raz w tygodniu, w sobotę o 19:00, e-mail z najnowszymi artykułami z portalu cspb.pl. Wystarczy, że zapiszesz się do naszych powiadomień poniżej...

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi artykułami, informacjami dotyczącymi projektu "Filokalia" oraz nowościami wydawniczymi? Jeśli tak, zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej, gdzie znajdziesz formularze do zapisu na nasze newslettery.

Czytelnicy i słuchacze naszych materiałów dostępnych w księgarni internetowej, na stronie cspb.pl, kanale YouTube oraz innych platformach podcastowych mogą być zainteresowani, w jaki sposób mogą nas wesprzeć. Od jakiegoś czasu istnieje społeczność darczyńców, którzy aktywnie i regularnie wspierają nasze działania.

To jest tylko pewna propozycja, możliwość wsparcia — jeżeli uważasz, że to, co robimy, jest wartościowe i chcesz dołączyć do darczyńców, od teraz masz taką możliwość. Z góry dziękujemy za każde wsparcie!

Zamknij